Antonio Carraro
SRX 8400
Farm tractor · 70 hp
Antonio CarraroSRX 8400
The Antonio Carraro SRX 8400 is a farm tractor. It features a VM Motori D753 engine, and two-post foldable steering. It weighs 4,795 lbs (2,175 kg).
Engine
| Engine | VM Motori D753 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 136 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 4.21 in (107 mm) |
| Power Gross | 70 hp (52.2 kW) |
| Torque Peak | 188.1 lb-ft (255.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,650 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | VM Motori |
| Rated | 2,300 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
| Firing Order | 1-3-2 |
Transmission
| Available Options | 16-speed |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent (optional) |
| Clutch | electro-hydraulic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
Dimensions
| Length | 133.5 in (339 cm) |
|---|---|
| Width | 41.7 in (105 cm) |
| Height Cab | 84.2 in (213 cm) |
| Height Rops | 89.8 in (228 cm) |
| Wheelbase | 52.9 in (134 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,795 lbs (2,175 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,486 lbs (2,034 kg) |
|---|
primary
| Weight | 4,486 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5R20, 300/70R20, 11.2R20, 320/70R20, 320/65R18, 340/65R18 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5R20, 300/70R20, 11.2R20, 320/70R20, 320/65R18, 320/65R18 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional StarLight cab with air-conditioning |
|---|