Antonio Carraro
Tigre 4000
Farm tractor · 31 hp
Antonio CarraroTigre 4000
The Antonio Carraro Tigre 4000 is a farm tractor. It features a Yanmar 3TNV82 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV82 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 81.2 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Power Gross | 31 hp (23.1 kW) |
| Torque Peak | 63.5 lb-ft (86.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,700 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 1,813 psi (125 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,874 lbs (850 kg) |
Dimensions
| Length | 112 in (284 cm) |
|---|---|
| Width | 43.5 in (110 cm) |
| Height Rops | 75.3 in (191 cm) |
| Wheelbase | 47.2 in (119 cm) |
Weight
| Weight | 2,315 lbs (1,050 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.50x16 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|