Antonio Carraro
TGF 9400S
Farm tractor · 87 hp
Antonio CarraroTGF 9400S
The Antonio Carraro TGF 9400S is a farm tractor. It features a VM Motori D754 engine, and two-post foldable steering. It weighs 5,269 lbs (2,390 kg).
Engine
| Engine | VM Motori D754 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 181.2 ci (3 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 4.21 in (107 mm) |
| Power Gross | 87 hp (64.9 kW) |
| Torque Peak | 280.3 lb-ft (380.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,000 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | VM Motori |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,071 lbs (2,300 kg) |
Dimensions
| Length | 138.8 in (352 cm) |
|---|---|
| Width | 52.4 in (133 cm) |
| Height Cab | 70.9 in (180 cm) |
| Height Rops | 90.2 in (229 cm) |
| Wheelbase | 60.2 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 5,269 lbs (2,390 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.25-16, 250/80-16, 300/80-15.3, 360/70R20, 280/70-18, 320/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2R20, 320/70R20, 360/70R20, 360/70R24 |
Fuel
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional StarLight cab with air-conditioning, optional low-profile Protector S cab |
|---|