Antonio Carraro
TRX 9800
Farm tractor · 87 hp
Antonio CarraroTRX 9800
The Antonio Carraro TRX 9800 is a farm tractor. It features a Yanmar engine, and two-post foldable steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 202.5 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 87 hp (64.9 kW) |
| Torque Peak | 211.5 lb-ft (286.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,850 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | ["16-speed", "32-speed"] |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 134 in (340 cm) |
|---|---|
| Width | 54.3 in (137 cm) |
| Height Rops | 91.3 in (231 cm) |
| Wheelbase | 42.5 in (107 cm) |
Weight
cab
| Weight | 5,170 lbs (2,345 kg) |
|---|
rops
| Weight | 5,004 lbs (2,269 kg) |
|---|
primary
| Weight | 5,004 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 250/80R18, 280/70R18, 9.5R20, 300/70R20, 11.2R20, 320/70R20, 300/80-15.3, 320/65R18, 340/65R18 |
|---|---|
| Rear Ag | 250/80R18, 280/70R18, 9.5R20, 300/70R20, 11.2R20, 320/70R20, 300/80-15.3, 320/65R18, 340/65R18 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional StarLight cab with air-conditioning |
|---|