Antonio Carraro
SX 9400S
Farm tractor · 87 hp
Antonio CarraroSX 9400S
The Antonio Carraro SX 9400S is a farm tractor. It features a VM Motori D754 engine, and two-post foldable steering. It weighs 4,905 lbs (2,224 kg).
Engine
| Engine | VM Motori D754 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 181.2 ci (3 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 4.21 in (107 mm) |
| Power Gross | 87 hp (64.9 kW) |
| Torque Peak | 280.3 lb-ft (380.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,000 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | VM Motori |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,335 lbs (2,419 kg) |
Dimensions
| Length | 136.4 in (346 cm) |
|---|---|
| Width | 41.7 in (105 cm) |
| Height Cab | 90.4 in (229 cm) |
| Height Rops | 93.1 in (236 cm) |
| Wheelbase | 61.8 in (156 cm) |
Weight
| Weight | 4,905 lbs (2,224 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5R20, 300/70R20, 280/85R20, 320/70R20, 340/65R18 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5R20, 300/70R20, 280/85R20, 320/70R20, 340/65R18 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional StarLight cab with air-conditioning |
|---|