Antonio Carraro
Mach 4
Farm tractor · 87 hp
Antonio CarraroMach 4
The Antonio Carraro Mach 4 is a farm tractor. It features a 87 hp engine, and two-post foldable steering. It weighs 7,055 lbs (3,200 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 202.5 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 87 hp (64.9 kW) |
| Torque Peak | 211.5 lb-ft (286.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,850 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | 540/540E (1.375) |
|---|---|
| Front Type | independent (optional) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
Dimensions
| Length | 138.7 in (352 cm) |
|---|---|
| Width | 51.5 in (130 cm) |
| Height Cab | 86 in (218 cm) |
| Height Rops | 93.1 in (236 cm) |
| Wheelbase | 59.2 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
Weight
cab
| Weight | 7,055 lbs (3,200 kg) |
|---|
rops
| Weight | 6,725 lbs (3,050 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional StarLight cab with air-conditioning |
|---|