Antonio Carraro
SRX 9800
Farm tractor · 87 hp
Antonio CarraroSRX 9800
The Antonio Carraro SRX 9800 is a farm tractor. It features a Yanmar engine, and two-post foldable steering. It weighs 5,137 lbs (2,330 kg).
Engine
| Engine | Yanmar |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 202.5 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 87 hp (64.9 kW) |
| Torque Peak | 211.5 lb-ft (286.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,850 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
Dimensions
| Length | 137.8 in (350 cm) |
|---|---|
| Width | 41.7 in (105 cm) |
| Height Cab | 84.2 in (213 cm) |
| Height Rops | 89.8 in (228 cm) |
| Wheelbase | 52.9 in (134 cm) |
Weight
| Weight | 5,137 lbs (2,330 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5R20, 300/70R20, 11.2R20, 320/70R20, 320/65R18, 340/65R18 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5R20, 300/70R20, 11.2R20, 320/70R20, 320/65R18, 320/65R18 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional StarLight cab with air-conditioning |
|---|