Antonio Carraro
TTR 10400
Farm tractor · 95 hp
Antonio CarraroTTR 10400
The Antonio Carraro TTR 10400 is a farm tractor. It features a VM Motori D754 engine, and six-post canopy with windscreen steering. It weighs 5,313 lbs (2,409 kg).
Engine
| Engine | VM Motori D754 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 181.2 ci (3 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 4.21 in (107 mm) |
| Power Gross | 95 hp (70.8 kW) |
| Torque Peak | 309.8 lb-ft (420.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,000 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | VM Motori |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent (optional) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
Dimensions
| Length | 137.8 in (350 cm) |
|---|---|
| Width | 51.6 in (131 cm) |
| Height Cab | 87.2 in (221 cm) |
| Wheelbase | 60.2 in (152 cm) |
Weight
cab
| Weight | 5,313 lbs (2,409 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,806 lbs (2,180 kg) |
|---|
primary
| Weight | 4,806 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 31x15.50-15, 300/80-15.3, 340/65R18, 425/55R17 |
|---|---|
| Rear Ag | 31x15.50-15, 300/80-15.3, 340/65R18, 425/55R17 |
Fuel
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Steering
| Type | six-post canopy with windscreen |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|