Antonio Carraro
SRH 9800
Farm tractor · 87 hp
Antonio CarraroSRH 9800
The Antonio Carraro SRH 9800 is a farm tractor. It features a 87 hp engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (6-range).
Engine
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 202.5 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 87 hp (64.9 kW) |
| Torque Peak | 211.5 lb-ft (286.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,850 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (6-range) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Fuel
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|