Antonio Carraro
TGF 10400
Farm tractor · 95 hp
Antonio CarraroTGF 10400
The Antonio Carraro TGF 10400 is a farm tractor. It features a VM Motori D754 engine, and two-post foldable steering. It weighs 5,247 lbs.
Engine
| Engine | VM Motori D754 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 181.2 ci (3 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 4.21 in (107 mm) |
| Power Gross | 95 hp (70.8 kW) |
| Torque Peak | 309.8 lb-ft (420.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,000 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | VM Motori |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | ["16-speed", "32-speed"] |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 133.2 in (338 cm) |
|---|---|
| Width | 52.3 in (132 cm) |
| Height Cab | 80.9 in (205 cm) |
| Height Rops | 90.5 in (229 cm) |
| Wheelbase | 60.2 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 5,247 lbs |
|---|---|
| Operating | 5,247 lbs (2,380 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.25-16, 250/80-16, 300/80-15.3, 320/65R18, 260/70R16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2R20, 320/70R20, 360/70R20, 420/65R20, 340/65R18 |
Fuel
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional Starlight cab with air-conditioning, optional low-profile Protector100 cab with air-conditioning |
|---|