Antonio Carraro
TRG 10400
Farm tractor · 95 hp
Antonio CarraroTRG 10400
The Antonio Carraro TRG 10400 is a farm tractor. It features a VM Motori D754 engine, and two-post foldable steering. It weighs 5,423 lbs (2,459 kg).
Engine
| Engine | VM Motori D754 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 181.2 ci (3 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 4.21 in (107 mm) |
| Power Gross | 95 hp (70.8 kW) |
| Torque Peak | 309.8 lb-ft (420.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,000 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | VM Motori |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | ["16-speed", "32-speed"] |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 138 in (350 cm) |
|---|---|
| Width | 55.7 in (141 cm) |
| Height Cab | 91.5 in (232 cm) |
| Height Rops | 96.8 in (245 cm) |
| Wheelbase | 63.8 in (162 cm) |
Weight
| Weight | 5,423 lbs (2,459 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2R20, 320/70R20, 300/80-15.3, 320/65R18, 320/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 320/85R24, 360/70R24, 360/70R20, 420/65R20, 420/65R24 |
Fuel
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional StarLight cab with air-conditioning |
|---|