Antonio Carraro
Tigre 4000F
Farm tractor · 38 hp
Antonio CarraroTigre 4000F
The Antonio Carraro Tigre 4000F is a farm tractor. It features a Yanmar 3TNV88 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV88 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.2 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 38 hp (28.3 kW) |
| Torque Peak | 81.9 lb-ft (111.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,321 psi (160 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,205 lbs (1,000 kg) |
Dimensions
| Length | 116 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 50.2 in (127 cm) |
| Height Rops | 75.2 in (191 cm) |
| Wheelbase | 48.9 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 2,756 lbs (1,250 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 300/70R20 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|