Antonio Carraro
Tigrone 5800
Farm tractor · 48 hp
Antonio CarraroTigrone 5800
The Antonio Carraro Tigrone 5800 is a farm tractor. It features a Yanmar 4TNV88 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 4TNV88 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 133.6 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 48 hp (35.8 kW) |
| Torque Peak | 103.3 lb-ft (140.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,680 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,409 lbs (1,999 kg) |
Dimensions
| Length | 123.6 in (313 cm) |
|---|---|
| Width | 48.6 in (123 cm) |
| Height Rops | 81.1 in (205 cm) |
| Wheelbase | 54.5 in (138 cm) |
Weight
| Weight | 3,417 lbs (1,549 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x16, 8.25x16, 7.50x18 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.50x16, 8.25x16, 7.50x18 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|