Antonio Carraro
TTR 3800
Farm tractor · 36 hp
Antonio CarraroTTR 3800
The Antonio Carraro TTR 3800 is a farm tractor. It features a Lombardini 1503 engine, four-wheel drive drive, and articulated power steering. The transmission is a hydroastatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Lombardini 1503 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 94.7 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.35 in (85 mm) |
| Power | 36 hp (26.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Lombardini |
Transmission
| Transmission Type | hydroastatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Rear Type | 540/1000 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,078.6 lbs (1,850 kg) |
| Front Type | I optional |
| Front Lift | 882 lbs (400 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 51.2 in (130 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 2,150 lbs (975 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 6.50x16 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post fixed |
|---|