Antonio Carraro
TTR 7800
Farm tractor · 71 hp
Antonio CarraroTTR 7800
The Antonio Carraro TTR 7800 is a farm tractor. It features a Yanmar 3.3L 4-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and hydraulic power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Series | Ergit 100 Series |
| Manufacture Location | Italy |
Mechanical
| Steering | hydraulic power |
|---|---|
| Brakes | hydraulic wet disc |
| Rops Type | six-post canopy with windscreen |
| Cab | optional with air-conditioning |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | independent |
|---|---|
| Front PTO Type | independent (optional) |
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Other
| Front PTO | 1000 RPM |
|---|---|
| Rear PTO RPM Details | 540/540E (1.375) |
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4-cylinder 16-valve |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 202.5 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Bore Stroke | 3.86x4.33 in (98 x 110 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 71 hp (52.9 kW) |
| Torque | 1,600 RPM |
| Torque | 174.1 lb-ft (236.1 Nm) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Emissions | Stage 3A |
| Rated | 2,500 RPM |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 137.8 in (350 cm) |
|---|---|
| Width | 51.6 in (131 cm) |
| Height Cab | 87.2 in (221 cm) |
| Wheelbase | 60.2 in (152 cm) |
| Weight | 5,159 lbs (2,340 kg) |
| Tires Ag Front | 31x15.50-15, 300/80-15.3, 340/65R18, 425/55R17 |
| Tires Ag Rear | 31x15.50-15, 300/80-15.3, 340/65R18, 425/55R17 |
| Tires Lawn Rear | 31x15.50-15 |
| Tires Lawn Front | 31x15.50-15 |
ROPS configuration weight listed; Cab configuration weight also available (5445 lbs / 2469 kg)
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |