Antonio Carraro
TX 7800S
Farm tractor · 71 hp
Antonio CarraroTX 7800S
The Antonio Carraro TX 7800S is a farm tractor. It features a 71 hp engine, and two-post steering. It weighs 4,784 lbs.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 202.5 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 71 hp (52.9 kW) |
| Torque Peak | 174.1 lb-ft (236.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | 540/540E (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,740 lbs (2,150 kg) |
Dimensions
| Length | 133.6 in (339 cm) |
|---|---|
| Width | 54.3 in (137 cm) |
| Height | 87.7 in (222 cm) |
| Height Rops | 93.3 in (236 cm) |
| Wheelbase | 58.9 in (149 cm) |
Weight
| Weight | 4,784 lbs |
|---|---|
| Operating | 5,093 lbs (2,310 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 250/80-18, 300/50/15.3, 320/65R18, 300/70R20, 280/70R18, 320/70R20, 400/55-17.5 |
|---|---|
| Rear Ag | 250/80-18, 300/50/15.3, 320/65R18, 300/70R20, 280/70R18, 320/70R20, 400/55-17.5 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional StarLight cab with air-conditioning |
|---|