Belarus
1005
Farm tractor · 1995–1996 · 100 hp
Belarus1005
The Belarus 1005 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1996. It features a Belarus engine, two-wheel drive drive, and power steering.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | 1000 Series |
| Manufacture Location | Minsk, Belarus |
Engine
| Engine | Belarus |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 289.8 ci (4.7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power | 100 hp (74.6 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 15.8 qts (15 L) |
| Coolant Capacity | 21.1 qts (20 L) |
| Manufacturer | Belarus |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Gears | 18 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 42.2 qts (39.9 L) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.9 gpm (45 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| System Capacity | 5.4 gal (20.4 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,366 lbs (1,980 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 163.2 in (414 cm) |
|---|---|
| Width | 78 in (198 cm) |
| Height | 113 in (287 cm) |
| Wheelbase | 98.4 in (249 cm) |
| Front Tread | 57.1 in (145 cm) |
| Rear Tread | 57.5 in (146 cm) |
Weight
| Shipping | 8,874 lbs (4,025 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.50x20 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9x38 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|