Belarus
2145
Farm tractor · 1999–2009 · 22 hp
Belarus2145
The Belarus 2145 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2009. It features a Slavia engine. It weighs 2,700 lbs (1,224 kg).
Engine
| Engine | Slavia |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 69.9 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.54 in (90 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Compression Ratio | 17.6 |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Power Rated | 22 hp (16.4 kW) |
| Power PTO | 19 hp (14.2 kW) |
| Manufacturer | Slavia |
Transmission
| Available Options | 16-speed |
|---|
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| Pump Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Weight
| Weight | 2,700 lbs (1,224 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 8 gal (30.3 L) |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.