Belarus
3021
Farm tractor · 1997–1999 · 36 hp
Belarus3021
The Belarus 3021 is a farm tractor manufactured from 1997 to 1999. It features a MTZ D-120 engine, and available steering. The transmission is a shuttle type with 6 forward and reverse.
Engine
| Engine | MTZ D-120 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 127 ci (2.1 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 36 hp (26.8 kW) |
| Power Rated | 36 hp (26.8 kW) |
| Power PTO | 28.5 hp (21.3 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | MTZ |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 6 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 10.5 qts (9.9 L) |
| Available Options | 6-speed shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,485 psi (171.3 bar) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
Dimensions
| Length | 125 in (317 cm) |
|---|---|
| Width | 66 in (167 cm) |
| Height Rops | 100.5 in (255 cm) |
| Wheelbase | 70 in (177 cm) |
| Front Tread | 47 in (119 cm) |
| Rear Tread | 47 in (119 cm) |
Weight
| Shipping | 4,500 lbs (2,041 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-28 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Steering
| Type | available |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|