Belarus
200
Farm tractor · 1995–1997 · 22 hp
Belarus200
The Belarus 200 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1997. It features a Slavia engine. The transmission is a sliding gear type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Slavia |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 70 ci (1.1 L) |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Power Rated | 22 hp (16.4 kW) |
| Power PTO | 18 hp (13.4 kW) |
| Manufacturer | Slavia |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| Pump Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,000 lbs (453 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 64.8 in (164 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 2,600 lbs (1,179 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-16 |
Fuel
| Capacity | 8 gal (30.3 L) |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.