Belarus
1507
Farm tractor · 165 hp
Belarus1507
The Belarus 1507 is a farm tractor. It features a Belarus CMD-63 engine, and articulated power steering.
Engine
| Engine | Belarus CMD-63 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 558.4 ci (9.2 L) |
| Bore | 5.12 in (130 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 15 |
| Power Gross | 165 hp (123 kW) |
| Power Rated | 165 hp (123 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Belarus |
| Rated | 2,100 RPM |
| Firing Order | 1-4-2-5-3-6 |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Clutch | pneumatic dry disc |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 21.1 gpm (79.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
Dimensions
| Length | 233.5 in (593 cm) |
|---|---|
| Width | 97 in (246 cm) |
| Height | 130.5 in (331 cm) |
| Wheelbase | 112.6 in (286 cm) |
| Ground Clearance | 15.8 in (40 cm) |
| Front Tread | 73.2 in (185 cm) |
| Rear Tread | 73.2 in (185 cm) |
Weight
| Operating | 20,283 lbs (9,200 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 21.3x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 21.3x24 |
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat |
|---|