Belarus
3011
Farm tractor · 1997–1999 · 36 hp
Belarus3011
The Belarus 3011 is a farm tractor manufactured from 1997 to 1999. It features a MTZ D-120 engine, and available steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | MTZ D-120 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 127 ci (2.1 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 36 hp (26.8 kW) |
| Power Rated | 36 hp (26.8 kW) |
| Power PTO | 28.5 hp (21.3 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | MTZ |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Transmission operated with clutch and two levers. The mode selection lever chooses between forward, reverse, or neutral. The range selection lever chooses one of eight gears, although SL1 and SL2 are forward only. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 10.5 qts (9.9 L) |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,485 psi (171.3 bar) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
Dimensions
| Length | 125 in (317 cm) |
|---|---|
| Width | 66 in (167 cm) |
| Height Rops | 100.5 in (255 cm) |
| Wheelbase | 70 in (177 cm) |
| Front Tread | 47 in (119 cm) |
| Rear Tread | 47 in (119 cm) |
Weight
| Shipping | 4,425 lbs (2,007 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-28 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Steering
| Type | available |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|