Belarus
1500
Farm tractor · 1977–1985 · 175 hp
Belarus1500
The Belarus 1500 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1985. It features a Belarus CMD-62 engine, and articulated power steering. The transmission is a partial power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Belarus CMD-62 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled V-6 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 558 ci (9.1 L) |
| Bore | 5.12 in (130 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 15 |
| Power Gross | 175 hp (130.5 kW) |
| Power Rated | 175 hp (130.5 kW) |
| Power PTO | 168.76 hp (125.8 kW) |
| Power Drawbar | 147.03 hp (109.6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Type | gasoline pony motor |
| Coolant Capacity | 44 qts (41.6 L) |
| Manufacturer | Belarus |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed partial power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 21.1 gpm (79.9 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 9.8 gal (37.1 L) |
Dimensions
| Length | 241 in (612 cm) |
|---|---|
| Width | 94.5 in (240 cm) |
| Height | 124.6 in (316 cm) |
| Wheelbase | 112.6 in (286 cm) |
| Front Tread | 73.2 in (185 cm) |
| Rear Tread | 73.2 in (185 cm) |
Weight
| Operating | 18,600 lbs (8,436 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 19,885 lbs (9,019 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 21.3-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 21.3-24 |
Fuel
| Capacity | 83.2 gal (314.9 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|