Belarus
1052
Farm tractor · 1986–1996 · 105 hp
Belarus1052
The Belarus 1052 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1996. It features a Belarus D240 engine. The transmission is a gear type with 18 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Belarus D240 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 289.8 ci (4.7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 105 hp (78.3 kW) |
| Power Rated | 105 hp (78.3 kW) |
| Power PTO | 95 hp (70.8 kW) |
| Torque Peak | 274.8 lb-ft (372.6 Nm) |
| Torque Peak | 1,250 RPM |
| Manufacturer | Belarus |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 600-2400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 4 reverse |
| Available Options | 18-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 9.9 gpm (37.5 lpm) |
| Pressure | 2,274 psi (156.8 bar) |
| Valves | 3 |
| System Capacity | 5.4 gal (20.4 L) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,409 lbs (1,999 kg) |
Dimensions
| Length | 151.6 in (385 cm) |
|---|---|
| Width | 77.6 in (197 cm) |
| Height Cab | 114.2 in (290 cm) |
| Ground Clearance | 24.8 in (62 cm) |
| Front Tread | 47.2 in (119 cm) |
| Rear Tread | 53.2 in (135 cm) |
Weight
| Weight | 7,209 lbs (3,270 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.5x20 |
|---|---|
| Rear Ag | 15.5x38 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard with optional air-conditioning |
|---|