Belarus
254
Farm tractor · 1998–1999 · 25 hp
Belarus254
The Belarus 254 is a farm tractor manufactured from 1998 to 1999. It features a Belarus engine. The transmission is a sliding gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Belarus |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 87 ci (1.4 L) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Manufacturer | Belarus |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| Pump Flow | 5.3 gpm (20.1 lpm) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 931 lbs (422 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |