Belarus
255
Farm tractor · 1987–1987 · 27 hp
Belarus255
The Belarus 255 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1987. It features a Belarus D21A engine, and available steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Belarus D21A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 127 ci (2.1 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 25 hp (18.6 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | Belarus |
| Rated | 1,800 RPM |
| Idle | 800-1950 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 6 reverse |
| Clutch | mechanical dry disc |
| Oil Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.16 gpm (15.7 lpm) |
| Pressure | 1,842 psi (127 bar) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 2 gal (7.6 L) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,210 lbs (548 kg) |
Dimensions
| Length | 118 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 74 in (187 cm) |
| Height | 45 in (114 cm) |
| Wheelbase | 70 in (177 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 55 in (139 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 4,251 lbs (1,928 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.50x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.50x16 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Steering
| Type | available |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.