Belarus
2011
Farm tractor · 1996–1999 · 22 hp
Belarus2011
The Belarus 2011 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1999. It features a Slavia 2S90A engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Slavia 2S90A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 69.9 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.54 in (90 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Compression Ratio | 17.6 |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Power Rated | 22 hp (16.4 kW) |
| Power PTO | 19 hp (14.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 2.6 qts (2.5 L) |
| Manufacturer | Slavia |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | mechanical dry disc |
| Oil Capacity | 4 qts (3.8 L) |
| Available Options | 16-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
| Pressure | 2,320 psi (160 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 2.25 gal (8.5 L) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,000 lbs (453 kg) |
Dimensions
| Length | 106.3 in (270 cm) |
|---|---|
| Width | 48.4 in (122 cm) |
| Height Rops | 80.7 in (204 cm) |
| Wheelbase | 64.8 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
| Front Tread | 39.4 in (100 cm) |
| Rear Tread | 37 in (93 cm) |
Weight
| Weight | 2,602 lbs (1,180 kg) |
|---|---|
| Shipping | 2,602 lbs (1,180 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-16 |
Fuel
| Capacity | 8 gal (30.3 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.