Belarus
3055
Farm tractor · 1999–2009 · 34 hp
Belarus3055
The Belarus 3055 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2009. It features a 34 hp engine. It weighs 4,500 lbs (2,041 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 127 ci (2.1 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 34 hp (25.4 kW) |
| Power Rated | 34 hp (25.4 kW) |
Transmission
| Gears | 6 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,200 lbs (997 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 70 in (177 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 4,500 lbs (2,041 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4R-28 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|