Belarus
310
Farm tractor · 1989–1996 · 36 hp
Belarus310
The Belarus 310 is a farm tractor manufactured from 1989 to 1996. It features a Belarus engine. It weighs 4,800 lbs (2,177 kg).
Engine
| Engine | Belarus |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 127 ci (2.1 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 36 hp (26.8 kW) |
| Power Rated | 36 hp (26.8 kW) |
| Power PTO | 29 hp (21.6 kW) |
| Manufacturer | Belarus |
Transmission
| Available Options | 8-speed |
|---|
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| Pump Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 2.8 gal (10.6 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,200 lbs (997 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 78 in (198 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 4,800 lbs (2,177 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.30-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 10.00-28 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.