Belarus
1025
Farm tractor · 1995–1996 · 100 hp
Belarus1025
The Belarus 1025 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1996. It features a Belarus engine, and power steering.
Engine
| Engine | Belarus |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 289.8 ci (4.7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Power PTO | 92 hp (68.6 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 15.8 qts (15 L) |
| Coolant Capacity | 21.1 qts (20 L) |
| Manufacturer | Belarus |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Gears | 18 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 42.2 qts (39.9 L) |
| Available Options | 18-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.9 gpm (45 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 5.4 gal (20.4 L) |
Dimensions
| Length | 166 in (421 cm) |
|---|---|
| Width | 78 in (198 cm) |
| Height | 113 in (287 cm) |
| Wheelbase | 101.2 in (257 cm) |
| Front Tread | 47 in (119 cm) |
| Rear Tread | 47 in (119 cm) |
Weight
| Shipping | 9,144 lbs (4,147 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6x20 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9x38 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|