Belarus
1025 MIG
Farm tractor · 2004–2014 · 115 hp
Belarus1025 MIG
The Belarus 1025 MIG is a farm tractor manufactured from 2004 to 2014. It features a Belarus D-242c engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Belarus D-242c |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 289.9 ci (4.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 15.9 qts (15 L) |
| Coolant Capacity | 21.1 qts (20 L) |
| Manufacturer | Belarus |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 42.3 qts (40 L) |
| Available Options | 16-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 14 gpm (53 lpm) |
| Valves | 3 |
| System Capacity | 5.8 gal (22 L) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 9,921 lbs (4,500 kg) |
Dimensions
| Length | 165.9 in (421 cm) |
|---|---|
| Width | 78 in (198 cm) |
| Height | 113.6 in (288 cm) |
Weight
| Weight | 9,469 lbs (4,295 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 360/70R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R38 |
Fuel
| Capacity | 41.2 gal (155.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|