Belarus
250AS
Farm tractor · 1979–1987 · 31 hp
Belarus250AS
The Belarus 250AS is a farm tractor manufactured from 1979 to 1987. It features a Belarus D-120 engine, and available steering. The transmission is a sliding gear type with 8 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Belarus D-120 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 127 ci (2.1 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 31 hp (23.1 kW) |
| Power Rated | 31 hp (23.1 kW) |
| Power PTO | 28.7 hp (21.4 kW) |
| Power Drawbar | 23.87 hp (17.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | Belarus |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Transmission operated with clutch and two levers. The mode selection lever chooses between forward, reverse, or netural. The range selection lever chooses one of eight gears, although SL1 and SL2 are forward only. |
| Oil Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,060 psi (142 bar) |
| Valves | 1 |
| Total Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
| System Capacity | 2 gal (7.6 L) |
Dimensions
| Length | 120 in (304 cm) |
|---|---|
| Width | 58 in (147 cm) |
| Height | 47 in (119 cm) |
| Wheelbase | 69 in (175 cm) |
| Ground Clearance | 17 in (43 cm) |
| Front Tread | 47 in (119 cm) |
| Rear Tread | 47.1 in (119 cm) |
Weight
| Shipping | 4,300 lbs (1,950 kg) |
|---|---|
| Operating | 6,620 lbs (3,002 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-28 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Steering
| Type | available |
|---|