Belarus
180
Farm tractor · 1998–1999 · 18 hp
Belarus180
The Belarus 180 is a farm tractor manufactured from 1998 to 1999. It features a Belarus engine. The transmission is a constant mesh type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Belarus |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 55 ci (0.9 L) |
| Power Gross | 18.5 hp (13.8 kW) |
| Power Rated | 18.5 hp (13.8 kW) |
| Manufacturer | Belarus |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| Pump Flow | 3.4 gpm (12.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,100 lbs (498 kg) |