Belarus
1770
Farm tractor · 1985–1997 · 185 hp
Belarus1770
The Belarus 1770 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1997. It features a Belarus SMD-63 engine, and articulated hydraulic power steering. The transmission is a four-speed power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Belarus SMD-63 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled V-6 |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 558.4 ci (9.2 L) |
| Bore | 5.12 in (130 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 15 |
| Power Gross | 185 hp (138 kW) |
| Power Rated | 185 hp (138 kW) |
| Power PTO | 167.6 hp (125 kW) |
| Power Drawbar | 148.11 hp (110.4 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 24 |
| Coolant Capacity | 44 qts (41.6 L) |
| Manufacturer | Belarus |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | four-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | pneumatic dry disc |
| Available Options | 12-speed four-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 28.2 gpm (106.7 lpm) |
| Pressure | 2,275 psi (156.9 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 10.25 gal (38.8 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 12,480 lbs (5,660 kg) |
Dimensions
| Length | 241 in (612 cm) |
|---|---|
| Width | 94.5 in (240 cm) |
| Height | 124.6 in (316 cm) |
| Wheelbase | 112.6 in (286 cm) |
| Front Tread | 73.2 in (185 cm) |
| Rear Tread | 73.2 in (185 cm) |
Weight
| Operating | 19,585 lbs (8,883 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1-26 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1-26 |
Fuel
| Capacity | 83.2 gal (314.9 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated hydraulic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.