Belarus
4055
Farm tractor · 1999–2009 · 50 hp
Belarus4055
The Belarus 4055 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2009. It features a 50 hp engine. It weighs 4,750 lbs (2,154 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 190 ci (3.1 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
| Power PTO | 27.8 hp (20.7 kW) |
Transmission
| Gears | 6 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,200 lbs (997 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 82 in (208 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 4,750 lbs (2,154 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4R-28 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|