Belarus
5011L
Farm tractor · 1998–2008 · 60 hp
Belarus5011L
The Belarus 5011L is a farm tractor manufactured from 1998 to 2008. It features a Belarus engine, and two- or four-wheel drive drive.
Overview
| Manufacture Location | Minsk, Belarus |
|---|---|
| Original Price Usd | 15,600 |
Engine
| Engine | Belarus |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 289 ci (4.7 L) |
| Power | 60 hp (44.7 kW) |
| Manufacturer | Belarus |
Transmission
| Available Options | 11-speed |
|---|
Hydraulics
| Pump Flow | 11.9 gpm (45 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| System Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,992 lbs (1,357 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 85 in (215 cm) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-38 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|