Belarus
526HX
Farm tractor · 1990–1998 · 72 hp
Belarus526HX
The Belarus 526HX is a farm tractor manufactured from 1990 to 1998. It features a 72 hp engine, and hydrostatic power steering.
Engine
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Displacement | 289.8 ci (4.7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Power Gross | 72 hp (53.7 kW) |
| Power Rated | 72 hp (53.7 kW) |
| Torque Peak | 196.9 lb-ft (267 Nm) |
| Torque Peak | 1,000 RPM |
| Rated | 1,950 RPM |
Transmission
| Gears | 18 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 18-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 13.2 gpm (50 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/ground |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 7,056 lbs (3,200 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 29.1 gal (110.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|