Belarus
5270
Farm tractor · 1996–1996 · 82 hp
Belarus5270
The Belarus 5270 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1996. It features a Belarus D243 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a partially synchronized type with 14 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Belarus D243 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 289.9 ci (4.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power PTO | 74 hp (55.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath with pre-cleaner |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 15.85 qts (15 L) |
| Coolant Capacity | 20.1 qts (19 L) |
| Manufacturer | Belarus |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 600-2385 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 14 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 42.27 qts (40 L) |
| Available Options | 14-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | live open center |
|---|---|
| Pump Flow | 9.9 gpm (37.5 lpm) |
| Pressure | 2,800 psi (193.1 bar) |
| Valves | 3 |
| System Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,527 lbs (1,599 kg) |
Dimensions
| Length | 153.5 in (389 cm) |
|---|---|
| Width | 77.6 in (197 cm) |
| Height | 66.5 in (168 cm) |
| Height Cab | 109.6 in (278 cm) |
| Wheelbase | 96.5 in (245 cm) |
| Ground Clearance | 18.3 in (46 cm) |
| Front Tread | 57.1 in (145 cm) |
| Rear Tread | 57.1 in (145 cm) |
Weight
| Shipping | 8,079 lbs (3,664 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6x20 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x34 |
Fuel
| Capacity | 28.6 gal (108.3 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | with heater |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.