Belarus
532
Farm tractor · 1994–1996 · 55 hp
Belarus532
The Belarus 532 is a farm tractor manufactured from 1994 to 1996. It features a Belarus engine, and two-post steering. The transmission is a sliding gear type with 9 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Belarus |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 290 ci (4.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Power PTO | 52 hp (38.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 21.08 qts (20 L) |
| Manufacturer | Belarus |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 2 reverse |
| Available Options | 9-speed sliding gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.8 gpm (44.7 lpm) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 5.4 gal (20.4 L) |
Dimensions
| Wheelbase | 93.3 in (236 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 6,500 lbs (2,948 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|