Belarus
5440
Farm tractor · 44 hp
Belarus5440
The Belarus 5440 is a farm tractor. It features a 44 hp engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a shuttle type with 6 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 190 ci (3.1 L) |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 6 forward and reverse |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Valves | 1 |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 137 in (347 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height Cab | 99.7 in (253 cm) |
| Height Rops | 97.7 in (248 cm) |
| Wheelbase | 82 in (208 cm) |
Weight
| Weight | 4,750 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3x20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4Rx28 |
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Rops Type | ROPS |
|---|---|
| Cab | optional |