Belarus
7111
Farm tractor · 1975–2002 · 300 hp
Belarus7111
The Belarus 7111 is a farm tractor manufactured from 1975 to 2002. It features a YaMZ 240 engine, and articulated power steering. The transmission is a four-speed power shift type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | YaMZ 240 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 12 |
| Cooling | liquid-cooled V-12 |
| Displacement | 1,360 ci (22.3 L) |
| Bore | 5.12 in (130 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 300 hp (223.7 kW) |
| Power Rated | 300 hp (223.7 kW) |
| Power PTO | 260 hp (193.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 47.6 qts (45 L) |
| Manufacturer | YaMZ |
| Rated | 1,900 RPM |
| Firing Order | 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9 |
Transmission
| Transmission Type | four-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Transmission Description | Four power shift gears in four ranges. |
| Oil Capacity | 24.3 qts (23 L) |
| Available Options | 16-speed four-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 23.8 gpm (90.1 lpm) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 33.3 gal (126 L) |
Hitch
| Rear Type | IV |
|---|
Dimensions
| Length | 291.3 in (739 cm) |
|---|---|
| Width | 113.4 in (288 cm) |
| Height | 139.8 in (355 cm) |
| Wheelbase | 126 in (320 cm) |
| Front Tread | 83.3 in (211 cm) |
| Rear Tread | 83.3 in (211 cm) |
Weight
| Shipping | 27,560 lbs (12,501 kg) |
|---|---|
| Operating | 29,760 lbs (13,499 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 28.1x26 |
|---|---|
| Rear Ag | 28.1x26 |
Fuel
| Capacity | 169.1 gal (640 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.