Belarus
KD-35
Farm tractor · 1946–1960 · 40 hp
BelarusKD-35
The Belarus KD-35 is a farm tractor manufactured from 1946 to 1960. It features a Kirovets D-35 engine, and crawler drive. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Overview
| Tractor Type | agricultural crawler |
|---|---|
| Manufacture Location | Lipetsk, Russia |
Engine
| Engine | Kirovets D-35 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 249 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Power | 40 hp (29.8 kW) |
| Starter Type | gasoline pony motor |
| Manufacturer | Kirovets |
| Rated | 1,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
Dimensions
| Length | 121.3 in (308 cm) |
|---|---|
| Width | 56.3 in (143 cm) |
| Height | 55.9 in (141 cm) |
Tires & Tracks
| Track Width | 42.9 in (108 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 30.4 gal (115.1 L) |
|---|