Huber
12-25 Light Four
Farm tractor · 1916–1929 · 27 hp
Huber12-25 Light Four
The Huber 12-25 Light Four is a farm tractor manufactured from 1916 to 1929. It features a Waukesha engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Waukesha |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 366 ci (6 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5.75 in (146 mm) |
| Power Drawbar | 16.7 hp (12.5 kW) |
| Power Belt | 25.7 hp (19.2 kW) |
| Manufacturer | Waukesha |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 150 in (381 cm) |
|---|---|
| Width | 80 in (203 cm) |
| Height | 70 in (177 cm) |
Weight
| Weight | 5,550 lbs (2,517 kg) |
|---|---|
| Operating | 5,550 lbs (2,517 kg) |
Tires & Tracks
| Rear Ag | 60x10 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|