Huber
20-36 Light Four
Farm tractor · 1928–1935 · 40 hp
Huber20-36 Light Four
The Huber 20-36 Light Four is a farm tractor manufactured from 1928 to 1935. It features a Waukesha engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Waukesha |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 443 ci (7.3 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 6.25 in (159 mm) |
| Power Drawbar | 29.18 hp (21.8 kW) |
| Power Belt | 42.26 hp (31.5 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Manufacturer | Waukesha |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 135 in (342 cm) |
|---|---|
| Width | 73 in (185 cm) |
| Height | 61 in (154 cm) |
| Wheelbase | 81.5 in (207 cm) |
Weight
| Weight | 6,575 lbs (2,982 kg) |
|---|---|
| Operating | 6,575 lbs (2,982 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 34x6 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 50x12 (steel) |
Fuel
| Capacity | 32 gal (121.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|