Huber
HK 32-45
Farm tractor · 1935–1940 · 50 hp
HuberHK 32-45
The Huber HK 32-45 is a farm tractor manufactured from 1935 to 1940. It features a 50 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 516 ci (8.5 L) |
| Bore | 5.13 in (130 mm) |
| Stroke | 6.25 in (159 mm) |
| Power Drawbar | 32 hp (23.9 kW) |
| Power Belt | 45 hp (33.6 kW) |
| Manufacturer | Waukesha |
| Rated | 1,150 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 135 in (342 cm) |
|---|---|
| Width | 77 in (195 cm) |
| Height | 61 in (154 cm) |
Weight
| Weight | 6,000 lbs (2,721 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 50x12 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|