Huber
20-40 Super Four
Farm tractor · 1926–1928 · 44 hp
Huber20-40 Super Four
The Huber 20-40 Super Four is a farm tractor manufactured from 1926 to 1928. It features a Stearns engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Stearns |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 536 ci (8.8 L) |
| Bore | 5.13 in (130 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power Drawbar | 40.79 hp (30.4 kW) |
| Power Belt | 50.05 hp (37.3 kW) |
| Air Cleaner | oil spray |
| Coolant Capacity | 46 qts (43.5 L) |
| Manufacturer | Stearns |
| Rated | 1,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 160 in (406 cm) |
|---|---|
| Width | 84 in (213 cm) |
| Height | 62 in (157 cm) |
| Wheelbase | 95 in (241 cm) |
Weight
| Weight | 9,186 lbs (4,166 kg) |
|---|---|
| Operating | 9,186 lbs (4,166 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 40x7 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 56x18 (steel) |
Fuel
| Capacity | 50 gal (189.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|