Huber
18-36 Super Four
Farm tractor · 1925–1928 · 40 hp
Huber18-36 Super Four
The Huber 18-36 Super Four is a farm tractor manufactured from 1925 to 1928. It features a Stearns engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Stearns |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 461 ci (7.6 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power Drawbar | 30.35 hp (22.6 kW) |
| Power Belt | 36.18 hp (27 kW) |
| Air Cleaner | oil spray |
| Coolant Capacity | 40 qts (37.9 L) |
| Manufacturer | Stearns |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 158 in (401 cm) |
|---|---|
| Width | 76 in (193 cm) |
| Height | 62 in (157 cm) |
| Wheelbase | 93 in (236 cm) |
Weight
| Weight | 8,450 lbs (3,832 kg) |
|---|---|
| Operating | 8,450 lbs (3,832 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 40x5 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 56x14 (steel) |
Fuel
| Capacity | 40 gal (151.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|