Huber
L
Farm tractor · 1936–1941
HuberL
The Huber L is a farm tractor manufactured from 1936 to 1941. It features a Waukesha VIK engine, and manual steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Waukesha VIK |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 334 ci (5.5 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Manufacturer | Waukesha |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Available Options | gear |
Dimensions
| Length | 123.5 in (313 cm) |
|---|---|
| Width | 60 in (152 cm) |
| Height | 57.5 in (146 cm) |
Weight
| Weight | 3,700 lbs (1,678 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|