Huber
30-60
Farm tractor · 1912–1916 · 66 hp
Huber30-60
The Huber 30-60 is a farm tractor manufactured from 1912 to 1916. It features a Huber engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Huber |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 1,321 ci (21.7 L) |
| Bore | 7.25 in (184 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Belt | 60 hp (44.7 kW) |
| Coolant Capacity | 380 qts (359.6 L) |
| Manufacturer | Huber |
| Rated | 550 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 254 in (645 cm) |
|---|---|
| Width | 116 in (294 cm) |
| Height | 106 in (269 cm) |
Weight
| Weight | 23,200 lbs (10,523 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 96x30 (steel) |
|---|
Fuel
| Capacity | 65 gal (246 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|