Huber
20-40
Farm tractor · 1914–1917 · 44 hp
Huber20-40
The Huber 20-40 is a farm tractor manufactured from 1914 to 1917. It features a Huber engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Huber |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 905 ci (14.8 L) |
| Bore | 8 in (203 mm) |
| Stroke | 9 in (229 mm) |
| Power Drawbar | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Belt | 40 hp (29.8 kW) |
| Coolant Capacity | 192 qts (181.7 L) |
| Manufacturer | Huber |
| Rated | 550 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 179 in (454 cm) |
|---|---|
| Width | 87 in (220 cm) |
| Height | 94 in (238 cm) |
Weight
| Weight | 12,500 lbs (5,670 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 68x20 (steel) |
|---|
Fuel
| Capacity | 45 gal (170.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|